Anna Chrzan-Krzyżowska

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem człowieka przy użyciu naturalnych, fizykalnych oraz nieinwazyjnych metod leczniczych w celu poprawy zdrowia oraz funkcjonowania organizmu. Pomaga leczyć oraz zapobiegać chorobom oraz kontuzjom i jest stosowana w ostrych oraz przewlekłych problemach zdrowotnych.

Podczas sesji fizjoterapeutycznej po zebraniu historii choroby oraz wstępnej diagnostyce przechodzimy do części leczniczej, w której łączę różne metody dobrane indywidualnie do danego Pacjenta w taki sposób aby uzyskać jak najlepszy i najszybszy efekt leczniczy. 

Metody, których używam to między innymi mobilizacja stawów oraz tkanek miękkich, masaż leczniczy, akupunktura chińska, neuromobilizacja, kinezjotaping, pilates medyczny, ćwiczenia korekcyjne i lecznicze, bańki chińskie, drenaż limfatyczny oraz edukacja zdrowotna.

Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet na każdym etapie życia.

Jest to dział fizjoterapii zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem problemów związanych z układem moczowo-płciowym takich jak nietrzymanie moczu, częstomocz, obniżenie narządów rodnych, rozejście mięśni prostych brzucha, bóle podczas stosunku płciowego, dyskomfort w obrębie miednicy mniejszej po zabiegach chirurgicznych, nacięciu krocza oraz po porodzie naturalnym.

Terapia ta pomaga zwiększyć komfort życia oraz powrócić do pełnej sprawności i jest terapią nieinwazyjną a także bezbolesną.

Pierwsza wizyta jest dłuższa ze względu na konieczność wzięcia pełnego wywiadu dotyczącego historii choroby oraz szczegółowego opisu objawów a także wcześniej stosowanych terapii. Na pierwszej wizycie odbywa się także pełne badanie fizykalne między innymi mięśni dna miednicy, powłok brzusznych lub innych struktur, w zależności od zgłaszanego problemu.

Fizjoterapia w ciąży i połogu.

Fizjoterapia w ciąży i połogu zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zaburzeń mogących występować w tym okresie takich jak bóle w obrębie kręgosłupa i miednicy, rozstęp mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, opadnięcie narządów miednicy mniejszej, bolesne stosunki. Leczenie fizjoterapeutyczne oraz przygotowanie do porodu obejmuje takie elementy jak terapię manualną, która koryguje nieprawidłowe napięcia w obrębie miednicy i zapewnia jej lepsze funkcjonowanie podczas ciąży i porodu; naukę oddychania torem przeponowym; edukację w zakresie mięśni dna miednicy oraz ich przygotowanie do porodu naturalnego; ćwiczenia korekcyjne, wzmacniające oraz rozluźniające; pozycje wertykalne oraz techniki zmniejszające dyskomfort w trakcie porodu; edukację poporodową.

Fizjoterapia w ciąży oraz jako przygotowanie do porodu jest bardzo istotną terapią, gdyż pomaga w optymalnym funkcjonowaniu ciała w tym szczególnym okresie życia, w zmniejszeniu lub zniwelowaniu dyskomfortu oraz szybszym powrocie do pełnej sprawności.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest rodzajem bardzo delikatnego masażu poprawiającego krążenie płynów w tkankach oraz usuwającego obrzęki. Głównie jest on stosowany po urazach oraz operacjach chirurgicznych. Zalecany jest także po zabiegach chirurgii kosmetycznej jako terapia przyspieszająca gojenie, zmniejszająca dyskomfort oraz poprawiająca usuwanie z tkanek zbędnych produktów metabolizmu. Jest on także ważnym elementem terapii onkologicznej, zwłaszcza po usunięciu węzłów chłonnych gdy odpływ limfy z tkanek jest zaburzony i pojawiają się obrzęki.

Drenaż limfatyczny poprawia też funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działa głęboko relaksacyjnie. W praktyce fizjoterapeutycznej stosuję drenaż limfatyczny metodą Leduck, której działanie lecznicze zostało potwierdzone naukowo badaniami klinicznymi.